17 Ağustos 2009 Pazartesi

Bir Dağın Eteğine Sığınmak

Yazan Bal küpü zaman: 10:56

Bursa notlarımla başlamak istedim tatil yazıma. Bir şehir ki hafızasında birikmiş binlerce ses, iç içe geçmiş yüzyıllar boyu açılmayı beklemiş bir sürü yaşanmışlık karşılıyor sizi. Hangisinden başlayacağını bilemez insan ama ben şimdi Muradiye külliyesini anlatmaya çalışacağım.

muradiye2

Külliye Uludağ'ın eteklerinde olup, ismini Fatih'in babası II. Murat'tan alır. Kubbeler ve selvi ağaçları ile bezeli bir mekandır Muradiye külliyesi.

muradiye

Bursa ovasına baktığınızda varlığıyla içinizi burkan bir görüntüsü vardır. O sessiz, dingin ve zamana karşı direnen duruşuyla insanı etkiler.

eski muradiye

Beton yığınları arasında zorlukla seçersiniz. Muradiye ve Bursa ovasının resimlerini görüyorsunuz. İki ayrı zamana ait. Maalesef plansız şehircilik anlayışımız yeşil Bursa'yı da beton yığınlarına boğmuş görüldüğü gibi :(

muradiye15

2.Murad İstanbul'u alma gayesiyle yaşamıştır. Fakat Hacı Bayram-ı Veli'nin -Siz değil Sultanım İstanbul'un fethi şu beşikteki çocukla, şu köse Akşemseddin'e müyesser olacaktır sözünden sonra 14 yaşına gelen Fatih'e tahtını tacını gönüllü bırakıp, inzivaya çekilen tek padişah olacaktır.

muradiye13

Tanpınar'ın 'Muradiye sabrın acı meyvesi' derken bahsettiği yoksa bu mudur? Zaferi göremeden hayatını kaybeder Sultan Murat...Ve fetih oğlu Mehmet'e nasip olur.

muradiye3


muradiye 5

Türbesinde ilk göze çarpan sadeliktir. Vasiyeti üzerine türbesinin üzeri kapatılmamış, toprak olarak kalmıştır.

muradiye12

Üzerindeki kubbenin ortasında da bir delik vardır. Yağmur suları buradan toprağa değer. Böyle istemiştir, gökyüzüne açılır mezarı.

muradiye7

Türbenin çıkışında dev bir çınarın yıkılmış olduğunu gördük.

muradiye9

Söylenene göre Osmanlı imparatorluğu yıkıldığı zaman devrilmiş onunla yaşıt koca çınar. Şimdi yerine yenisi ekilmiş.

muradiye10

Bu türbe dikkatimizi çekti. Etrafında duvar yoktu ve diğer türbelerden farklıydı.

muradiye8

Meğer Fatih Sultan Mehmet'i doğurtan ebenin türbesiymiş. Oğlu doğduğu zaman padişah, ne dilersen senin olur demiş. O da kabrim sizin ailenizle bir arada bulunsun yalnızca onu isterim, başka bir şey istemem deyince, mezarı külliyenin içinde yer almış. Karıştırılmasın diye daha farklı yapılmış.

Bursa'nın en derin semtindeki külliyenin etrafındaki tarihi evler yolculuğunuzda size eşlik eder.Bu güzel mekanın karşısında bir Eski Bursa evi müzesi ve bir Osmanlı halk kıyafetleri ve takı müzesi' de var.

muradiye6

Kurucusu Esat Uluumay 40 yıl boyunca köyleri gezerek kolleksiyonunu oluşturmuş. Köy köy gezip çeyiz sandıklarını açtırmış. Yöre yöre güzel bir koleksiyon oluşturmuş. Bir zaman tüneli gibi. O dönem gözlerinizin önünde canlanıyor. Renk renk oldu Bursa sokakları sanki.

uluumay_kayafet

Yalnız insanın eşya kadar kıymeti yok. Kimler kullanmış, kimler emek etmiş, özen göstermiş günümüze dek gelmiş hayret ediyorsunuz.

Restorasyonunu yapan mimarla yeşillikler içinde bir bahçede güzel bir sohbet yapma imkanı bulduk ve zaman o kadar hızla aktı ki, maalesef Bursa evi gezimiz başka bir zamana kaldı.

Not: Devamı gelecek...

5 yorum:

kubra zeynep kara on 17 Ağustos 2009 15:02 dedi ki...

bursaya çok küçükken bikaç kere bende gittim.ama şu fotoğraflardan ve süper anlatımdan sonra tekrar gidesim göresim geldi:)
hayırlı haftalar

Esin (Huysuzbalık) on 18 Ağustos 2009 22:05 dedi ki...

Ne kadar güzel anlatmışsın ve resimlemişsin. Gitmiş kadar oldum. Sevgiler ve teşekkürler bu güzel paylaşım için.

Paşa on 23 Ağustos 2009 18:48 dedi ki...

çok güsel ve belgesel gibi sıralamıssın..bayıldım ben bursaya gittim.fakat oraları hatırlamıyoyorum sanırım gitmedim.Etkileyici bir tarihi var ben bursayı çok severim inş. yine gitmek nasip olur:)
bu arada hayırlı ramazanlar diliyorum sevgiler:)

frambuazlı ruh pastasıyım on 24 Ağustos 2009 13:50 dedi ki...

fotoğraflar süper, eline diline sağlık.
en güzel ödüllere layıksın:))

medura on 12 Ekim 2009 18:04 dedi ki...

Bursa çok güzel bir yer. Eşimin işleri yoğun olmasa da oradaki akrabalarımızı bir ziyaret eebilsek...

 

BalKüpü Copyright © 2009 Baby Shop is Designed by Ipietoon Sponsored by Emocutez